W tym wpisie dowiesz się więcej o procesie szkoleniowym w zakresie podstawowym, prowadzonym zarówno u nas w jednej z sal szkoleniowych EPLAN w Polsce (Katowice, Poznań) oraz zdalnie na Twoim komputerze.

Kiedy wybrać się na szkolenie podstawowe? Dla kogo jest szkolenie podstawowe?

  • Jesteś nowym użytkownikiem
  • Chcesz rozpocząć przygodę z EPLANEM i pracowałeś w innych programach klasy CAD/CAE
  • Chcesz uporządkować swoją wiedzę o programie
  • Chcesz wzbogacić swoje umiejętności
  • Chcesz poznać możliwości programu
  • Chcesz zoptymalizować swoją pracę, działać efektywniej i zaoszczędzić czas
  • Chcesz być częściej zauważalnym przez rekruterów z branży

Przed przystąpieniem do procesu szkoleniowego, każdy uczestnik przesyła wypełnioną kartę zgłoszeniową. Podanie swojego numeru kontaktowego i adresu mailowego jest niezbędne. Dodatkowo przed samym szkoleniem potrzebujemy niezbędnych oświadczeń i zgód, aby zgodnie z literą prawa móc poprowadzić szkolenie.

 

Miejsce szkolenia - szkolenie stacjonarne

Jeśli zapisałeś się na szkolenie stacjonarne to jedyne, co musisz ze sobą zabrać, to dobre nastawienie i głód wiedzy oraz pendrive, aby zgrać ostatniego dnia pliki ze szkolenia, przede wszystkim podręcznik i zabezpieczone projekty. Na takim rodzaju szkolenia stanowisko jest przygotowane przez trenera. Wgrane są wszystkie materiały szkoleniowe, dane zasadnicze, zainstalowane są niezbędne programy (Adobe Acrobat Reader do obsługi podręcznika, LightShot do tworzenia zrzutów ekranów i notatek graficznych, Excel). Każde stanowisko składa się z dwóch monitorów, a trener wyświetla swój ekran na rzutniku.

 

Wszystkie zdalne szkolenia prowadzone są dokładnie z tą samą zawartością merytoryczną, którą dostarczamy na szkoleniach stacjonarnych.

 

Miejsce szkolenia - szkolenie w trybie on-line

W trakcie szkolenia będziemy pracować z trzema elementami:
- programem EPLAN
- podręcznikiem z ćwiczeniami i miejscem na swoje notatki,
- MS Teams, na którym trener wyświetla swój ekran w czasie szkolenia.

Zalecaną konfiguracją są dwa ekrany. Dla zyskania większego komfortu proponujemy użyć większej ilości ekranów.

 

W przypadku szkoleń online konieczne jest pobranie na swoją stację niezbędnych materiałów szkoleniowych. Po tej czynności przeprowadzamy rozmowę online (MS Teams), w trakcie której wspólnie konfigurujemy stanowisko robocze, aby mieć pewność, że wszystko jest gotowe przed szkoleniem. Spotkanie to odbywa się w dogodnym terminie dla użytkownika, najpóźniej w dniu poprzedzającym szkolenie i trwa zwykle 30-60 minut.

 

Uwaga: W trakcie przygotowywania stanowiska roboczego niezbędne będą uprawnienia administratora na stanowisku użytkownika.

 

Materiały udostępnione przed szkoleniem to:

  • Archiwum z danymi zasadniczymi, którą będziemy dodawać do Twojego standardowego katalogu EPLAN Data – Katalogi.zip, którą należy rozpakować
  • Bezpłatny silnik Access Database Engine 64bit w wersji 64 bitowej, niezbędny w przypadku, gdy na stacji nie ma pakietu Microsoft Office współpracującego z EPLANEM (wersja 2.9 SP1)
  • Link do bezpłatnego pobrania oprogramowania do tworzenia notatek graficznych LightShot można również korzystać z innych podobnych jak np. GreenShot
  • Link do platformy Microsoft Teams, z której będziemy korzystać na szkoleniu
  • Link do pobrania darmowego oprogramowania AnyDesk, aplikacji do sprawnego udostępniania ekranu i zarządzania nim zdalnie (korzystamy z niego, aby wspierać użytkowników w trakcie szkolenia)
  • Zgoda na przetwarzanie danych osobowych, które jest potrzebne, by przeprowadzić proces szkoleniowy i skontaktować się z Tobą
  • Zobowiązanie do nienagrywania szkolenia

 

Niezbędny jest również program do obsługi plików PDF inny niż przeglądarka, taki jak Adobe Acrobat Reader, który umożliwi nam poruszanie się po podręczniku i hiperłączach, które w nim się znajdują.

W trakcie spotkania przed szkoleniem online sprawdzane są między innymi:

  • Zakres licencji - jeśli nie posiadasz licencji w zakresie EPLAN Electric P8 Professional otrzymasz od nas licencję na czas szkolenia. Trener poinformuje Cię o niezbędnych krokach.
  • Update - na szkoleniu korzystamy zawsze z najnowszej dostępnej aktualizacji oprogramowania. Jeśli jej jeszcze nie posiadasz,  Trener poinformuje Cię o niezbędnych krokach
  • MS Office - do korzystania z programu potrzebna jest 64-bitowa wersja MS Office z Access’em. Jeśli nie posiadasz takiej wersji, Trener poinformuje Cię jak wykorzystać Access Database Engine. ( wersja 2.9 SP1)
  • Dane zasadnicze – pliki dostarczone przez platformę Cryptshare. Dane należy pobrać i wypakować na swoim dysku. Dalszy tok postępowania przedstawi Trener podczas przygotowania przed szkoleniem.  
  • AnyDesk - testujemy także połączenie aplikacją AnyDesk (udostępniania ekranu, zdalna pomoc), aby wiedzieć, że z łatwością będziemy w stanie użyć aplikacji już w trakcie szkolenia.
  • LightShot - sprawdzamy także działanie programu do tworzenia zrzutów części ekranu – LightShot. Standardowo powinna nam nadpisać domyślny klawisz „Print Screen”.
  • Adobe - do korzystania z ćwiczeń w podręczniku koniecznie należy posiadać program do obsługi załączników do PDF. Sprawdzony i jednocześnie najpopularniejszy program to Adobe Reader DC. Sprawdzamy czy program działa i jeśli nie jest wybrany jako domyślna aplikacja do plików PDF, to na czas szkolenia wskazujemy go jako domyślną aplikację.
  • MS Teams - upewniamy się, że uczestnik szkolenia będzie dysponować minimum dwoma ekranami. Jeden do Eplana, drugi do Teamsów i świetnym rozwiązaniem jest także trzeci do obsługi podręcznika.
  • Jeśli uczestnik korzysta z dofinansowania, często potrzebuje listę obecności. To najlepszy czas na to, aby poinformować nas o tym.
  • Upewniamy się, czy zostały wysłane wszystkie zgody i dokumenty, które umożliwią uczestnikowi udział w szkoleniu.

Przed przystąpieniem do szkolenia, jeśli nie miałeś jeszcze kontaktu z programem, warto samodzielnie przejść mini kurs online >>>

https://www.eplan.help/en-us/Infoportal/Content/tutorials/electricp8/index.html

 

Szkolenie jest nastawione na przekazanie jak największej ilości niezbędnej wiedzy. Wychodzimy z założenia, że nauka powinna być podparta nie tylko wyłącznie teorią, ale przede wszystkim intensywną pracą własną, która wspomoże zapamiętanie materiału. Dodatkowo zalecamy prowadzenie jak największej ilości notatek, w szczególności w postaci graficznej korzystając z narzędzi pozwalających nanosić na wycinki ekranu swoje własne notatki i przemyślenia oraz zapisywać te informacje bezpośrednio na specjalnych stronach podręcznika. Dzięki temu wiedza jest osadzana w notatkach kontekstowo, co pozwala na łatwiejsze jej uporządkowanie po szkoleniu.

Informacji jest dużo więc najczęściej szkolenie rozpoczynamy od godziny 8:30, o ile taka godzina odpowiada wszystkim uczestnikom. Panuje tutaj jednak zasada liberum veto 😀. W innym wypadku rozpoczynamy o godzinie 9:00. Jeśli uda się zacząć wcześniej jest szansa na to, że przy piątku, w ostatnim dniu uda się nam skończyć wcześniej lub poświęcić zaoszczędzony czas na zadanie dodatkowych pytań.

Szkolenie wymaga pełnego zaangażowania. Często niejednokrotnie żartujemy sobie, że również wiadra kawy. W trakcie każdego dnia szkolenia pozwalamy sobie jednak na przerwy, aby odetchnąć na sekundkę od komputera. Przerwy robimy najczęściej trzy. Dwie krótkie, w okolicach godziny 10 i 14 oraz jedną dłuższą około 12. Z wyjątkiem przerwy obiadowej w przypadku szkoleń stacjonarnych,  nie są to sztywne godziny ze względu na sam proces szkoleniowy. Niektóre fragmenty szkolenia są dość rozbudowane i warto dokończyć rozdział, zanim przejdzie się do zasłużonej przerwy. W szczególności ze względu na samą konstrukcję szkolenia, w której to wiedza zebrana we wcześniejszej części szkolenia bezpośrednio przekłada się na jego kolejne fazy.

 

Opis kolejnych dni szkolenia

 

Będąc uczestnikiem szkolenia poznasz ogólne zasady projektowania w programie EPLAN, a mianowicie pracę i zarządzanie projektami, tworzenie stron, plasowanie symboli oraz urządzeń w projekcie. Zapoznasz się ze strukturą obowiązującą w projektach, które to też podyktowane są przez europejskie normy tj. IEC 61355-1 czy IEC 81346-1, do których stosujemy się na szkoleniu oraz nauczysz się zarządzać jej oznaczeniami. Nauczymy się dopasowywać interfejs i skróty klawiszowe do swoich potrzeb. Pokażemy zasadę działania Data Portalu w Platformie EPLAN Cloud (dobrze jeśli już przed szkoleniem użytkownicy posiadają swoje konta, aby mogli skorzystać z nich we własnym zakresie). Na koniec dnia dowiesz się w jaki sposób automatycznie tworzyć zestawienia dla uplasowanych wcześniej zasobów w projekcie, korzystając z gotowych szablonów.

 

W kolejnym dniu szkolenia będziemy dużo korzystać z nawigatorów i globalnie modyfikować zasoby projektowe. W trakcie nauczymy się też odpowiednio dobierać typy stron do rodzajów prezentacji funkcji, które wykorzystane zostaną na tych stronach. Już drugiego dnia rozszerzymy obszar roboczy o kolejne nawigatory, które przyśpieszą naszą pracę. Warto zrobić to jak najszybciej, aby od samego początku utrwalać sobie użyteczne nawyki. Kolejną nową funkcją będzie kontrola projektu i jej umiejętne wykorzystanie w trakcie projektowania. Poznamy także zasady plasowania zacisków, definicji listwy zaciskowej, kabli oraz doboru artykułów. Podczas szkolenia pokażemy Tobie również magię EPLANA, która objawi się w generowaniu automatycznie zestawień dla naszego projektu.

 

Następne dni są bardzo intensywne. W trakcie szkolenia sukcesywnie będziemy wykorzystywać pozyskaną wiedzę, ale przez cały czas będą pojawiać się nowe informacje. Pokażemy sobie dodatkowe opcje, pozwalające na zarządzanie listwami zaciskowymi i omówimy bardzo prostą, ale jakże użyteczną funkcję wyszukiwania. Ponadto, uplasujemy także ekranowanie do kabli, tam gdzie jest ono wymagane. Omówimy sposób konfiguracji kontroli projektu, dzięki czemu będziesz w stanie stworzyć samodzielnie schemat kontroli dla Twoich projektów. Wygenerujemy także przeglądy i etykiety na bazie utworzonych przez nas szablonów. Popracujemy z zaawansowanymi funkcjami edycji modułów PLC (adresowanie przyłączy PLC, eksport oraz import listy przyporządkowania). W przypadku kabli często zachodzi konieczność przedstawienia poszczególnych żył kabla na różnych stronach projektu, czyli pokażemy w jaki sposób narysować rozproszoną prezentację kabli.


Następnie będziemy konfigurować schemat dodawania zacisków wielopoziomowych. Zwieńczeniem będzie stworzenie płyty montażowej 2D i umieszczenie na niej zastosowanych zasobów z wykorzystaniem odpowiedniego nawigatora. Jeszcze przed ostatecznym zabezpieczeniem naszych projektów poprzez stworzenie kopi zapasowej projektu przeprowadzimy procedurę tworzenia artykułu i omówimy kwestie związane z przechowywaniem danych zasadniczych na stacji roboczej oraz w projekcie. Przewidziana jest także część poświęcona prostej edycji danych zasadniczych. Tego dnia będzie jeszcze okazja, aby pokazać przykład konfiguracji filtrów na przykładzie jednego z nawigatorów.

 

Na sam koniec uczestnicy wypełniają, krótką anonimową ankietę dzieląc się z nami swoimi odczuciami z procesu szkoleniowego.

 

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy warto zapisać się na szkolenie, to przeczytaj opinie naszych kursantek i kursantów:

OPINIE KURSANTEK I KURSANTÓW 

 

 

DODATKOWE INFORMACJE 

https://www.eplan.pl/uslugi/szkolenia/
https://www.eplan.help/en-us/Infoportal/Content/tutorials/electricp8/index.html